Hängskåp

Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp
Hängskåp

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

HÄNGSKÅP, 1700-talets andra hälft, sannolikt Jämtland med framtagen bemålning utförd av dalkarl i blått och rött, dörrspegel och lådfront med dekor av kurbitsmåleri i rött, vitt och grönt, uppsvängd krönlist, nyckel medföljer, höjd 112, 70 x 44 cm

PROVENIENS: Svenska Rum Antik, Stockholm

Smärre skador, ställvisa retuscher

758852

2020-05-10