Skulpturer

Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKULPTURER (2) "Gryningen" och "Dagen" efter Michelangelo, 1800-talets slut, Grand Tour souvenirer, alabaster, höjd ca 23 samt 24x10 cm

Förlagorna till dessa två skulpturer till den gravvård över Lorenzo di Medici som Michelangelo utförde i San Lorenzo kyrkan i Florens

Foten på Gryningen är av och den andra är lagad samt vaden med spricka, huvudet på Dagen är lagat samt med bitar borta, färgfläckar, saknar tår på vänstra foten, högra handen är lagad, nagg, slitage och fläckar

758856

2020-04-10