Brosch guld och silver diamanter
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BROSCH, guld och silver, 1800-tal, 42 diamanter med rosen-, kudd- och antikslipning samt en briljant totalt ca 1,60 ct, hängande droppformad naturlig flodpärla, höjd 3 cm, vikt 6,2 g, broschnål och fästen samt en briljant ej ursprungligt, tennlödningar, pärlans fäste saknar 4 rosenstenar
PROVENIENS
Friherrinnan Ida Ramel (1878-1950) gift med Fredrik Ramel (1872-1947) som var Sveriges utrikesminister mellan åren 1930-1932.
758911
2020-04-15