Tallrikar samt fat
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 3 st & FAT, tenn, 1 tallrik av Nicolaus Justelius Eksjö daterat 1830 diameter 20 cm, två tallrikar med rokokobrätten med Stockholmsstämplar varav 1 daterat 1748 diameter 24 cm, fat troligen Johan Philip Kruth Norrköping daterat 1793 måt 40x29 cm
Åldersrelaterat slitage, tallrikar med rokoko-brätten med bristningar, bucklor
759268
2020-04-12