Tallrikar samt fat

Tallrikar samt fat
Tallrikar samt fat
Tallrikar samt fat
Tallrikar samt fat
Tallrikar samt fat
Tallrikar samt fat

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR, 3 st & FAT, tenn, 1 tallrik av Nicolaus Justelius Eksjö daterat 1830 diameter 20 cm, två tallrikar med rokokobrätten med Stockholmsstämplar varav 1 daterat 1748 diameter 24 cm, fat troligen Johan Philip Kruth Norrköping daterat 1793 måt 40x29 cm

Åldersrelaterat slitage, tallrikar med rokoko-brätten med bristningar, bucklor

759268

2020-04-12