NUG & DWANE

NUG & DWANE
NUG & DWANE
NUG & DWANE
NUG & DWANE

Klubbat för:

25 000 SEK

40 000 SEK

NUG (b. 1972) DWANE (b. 1972): untitled, spray on canvas, signed on verso 2012, 200x220

Övrigt:
NUG started painting in public during the 90s- He quickly became part of the famed collective of artists VIM - Vandals in Motion. His thesis from the Swedish University of Arts, Crafts and Design (Konstfack) consisted of the piece"Territorial Pissing", in which a masked person is putting up a spray painting on a train car in Stockholm. The piece was exhibited in 2009 and inspired much attention.

Dwane har varit aktiv som målare sedan tidigt 1980-tal. Finns upptagen i flera böcker, bland annat i boken Spraykonst och i katalogen för den legendariska utställningen "Konst på burk", som ägde rum i Stockholm 1993. Han tillhör konstnärsgruppen VIM, Vandals in Motion. Hans senare arbeten är stilistiskt mer reducerade än hans tidigare verk. Hans motivkrets rör sig mellan det abstrakta och det kritiskt ifrågasättande.

Tema:
Nutida konst, ett urval

För konditionsrapport kontakta fredrik.anthony@auktionsverket.se

Krackelyrer.

759474

2020-04-12