Bror Kronstrand porträtt olja på duk

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BROR KRONSTRAND (1875-1950), porträtt föreställande grossist Helge Ekholm (1897-1979), olja på duk, signerad Kronstrand, daterad 47, ca 55x66 cm

HISTORIK: H. Ekholm grundade Parfymeri Asta AB samt Scanfarma AB, känd inom parfymeri, agent för Revlon, Dior, Lancôme, Chanel m.fl. först på Nordiska Kompaniet med parfymavdelning

Konstnär Bror Kronstrand utbildade sig vid Kungliga Konstakademien, känd porträttmålare, har bl.a. avbildat Prins & Prinsessan Bernadotte år 1935, finns representerad vid bl.a. Nationalmuseum

759614

2020-04-11