Sidobord med tillbehör i mässing
Klubbat för:
1 000 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
SIDOBORD, 1900-talets först hälft, (6 dlr) med löstagbar mässingsbricka, sidobord i björk samt mahogny, kaffeset i mässing bestående av kaffekanna, sockerskrin, gräddkanna samt kaffefat, bordets höjd inkl. bricka ca 78, 64x42, kaffekannans höjd 23 cm
Historik: möbel är enligt uppgift formgiven av Anna Palmqvist (ca 1890-1970) utbildad inom Hemslöjden i Malmö (Malmö Huslän) troligtvis är sidobordet utformad efter mässingsbrickan m. tillbehör
Kuntoraportti
Åldersrelaterad slitage, smärre ärgning på mässing, sarg som är smått lös, repor och fuktringar, delar till kaffeset finns att hämta vid utlämningen
759634
Päivämäärä:
2020-04-11