Sidobord med tillbehör i mässing

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SIDOBORD, 1900-talets först hälft, (6 dlr) med löstagbar mässingsbricka, sidobord i björk samt mahogny, kaffeset i mässing bestående av kaffekanna, sockerskrin, gräddkanna samt kaffefat, bordets höjd inkl. bricka ca 78, 64x42, kaffekannans höjd 23 cm

Historik: möbel är enligt uppgift formgiven av Anna Palmqvist (ca 1890-1970) utbildad inom Hemslöjden i Malmö (Malmö Huslän) troligtvis är sidobordet utformad efter mässingsbrickan m. tillbehör

Kuntoraportti

Åldersrelaterad slitage, smärre ärgning på mässing, sarg som är smått lös, repor och fuktringar, delar till kaffeset finns att hämta vid utlämningen

759634

Päivämäärä:

2020-04-11