Brosch förgylld metall röd emalj

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BROSCH/MEDALJONG, förgylld metall, 1800-talets senare del, röd guillocherad emalj med pålödd blomma med blad och dekor av orientpärlor samt gammalslipad diamant ca 0,08 ct, kantdekor av ekollon och eklöv, höjd 6,5 cm, vikt 29,6 g

Medaljongens baksida saknas, låsfäste med liten tennlödning och ej ursprunglig

759855

2020-04-23