Ewa Rudling

Ewa Rudling
Ewa Rudling
Ewa Rudling
Ewa Rudling

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EWA RUDLING (född 1936): "Jean-Louis Trintignant" pour Vogue USA, signerad och numrerad Ewa Rudling 2/30, c-print, ca 45x30 cm,

Ewa Rudling om J-L Trintignant:

- Jean-Louis Trintignant har en förkärlek för snabba bilar och kvinnor. Fotade honom för DN inför världspremiären på filmen Z av Costa Gavras. Amerikanska Vogue beställde ett modeporträtt på Jean-Louis. Han hade kortklippt hår. Tyckte det var töntigt, ville få honom litet hippare och försökte dölja det med en Lanvin skarf. Halsbandet som hängde ovanför hans säng hade han fått under en filminspelning i Afrika. Hans dotter Marie var sex år. "Jag förbjuder min dotter att bli skådespelerska", sa Jean-Louis, "för skådespelerskor är de olyckligaste människorna på jorden."

Oramad

760169

2020-04-12