Väggur gustavianskt Hans Wessman Stockholm

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VÄGGUR, gustaviansk, urtavla märkt Hans Wessman, Stockholm, verksam 1787-1805, träskuren dekor, förgylld, löstagbart krön i form av lyra, dekor med palmettblad, mått ca 85x55 cm, nyckel pch pendel finns

nyckel och pendel finns, lagningar vid krön, samt med sprickor och nött dekor, SAV garanterer ej funktionen

760546

2020-04-14