Slaglåsgevär Sellier & Co
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, franskt, 1800-talets första hälft, oktagonal räfflad pipa märkt Sellier U: Co A Paris, helstock med hornnäsa, kolv med kindstöd och kolvlåda, stålbeslag, längd ca 107 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Slitage, mindre spricka vid kolvhals
760604
2020-05-24