Anders Sparrman
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS SPARRMAN, Resa omkring jordklotet i sällskap med kapit. J Cook och Hrr Forster, åren 1772, 73, 74 och 1775, andra afdelningen, utvikbar akvatint av C G Gillberg efter försättsbladet, totalt med 10 gravyrer samt en illustration i textmassan, Stockholm 1818, senare hfrbd
Boken är utrangerad från Gävle stadsbibliotek
Nagg, mindre fläckar, slitage, ej genomgången
760666
2020-04-17