Servisdelar, 1800-tal, Ryssland

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SERVISDELAR, 30 dlr, 1800-talets slut, Ryssland, tillverkade av Kuznetsov, porslin, handmålade, polykrom dekor med motiv av strödda blommor samt guldkant, delar av matservis bestående av: 12 assietter (dm 20), 2 små assietter (dm 16), 12 mattallrikar (dm 25), 6 djupa tallrikar (dm 24), 1 serveringsfat (dm 32), 1 avlångt serveringsfat (27 cm) samt 1 terrine (30 cm)

Ålders- samt bruksrelaterat slitage, delar med dekorslitage

760765

2020-04-14