Tuppstaken
Klubbat för:
750 SEK
1 000 SEK
KÄCK & HEDBYS, "Tuppstake", 1900-talets första hälft, ljusstake för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 55, bredd 43 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona
Smärre slitage
760849
2020-04-14