Figurin Tyra Lundgren Rörstrand
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TYRA LUNDGREN, figurin, Rörstrand omkring 1930, fajans, i form av sittande kvinnofigur med draperi, handmålad polykrom dekor, signerad Rörstrand TL IC (målad av dekormålare Ilse Claesson
Lagad hand, krackelyr, några obetydliga glasyrnagg
760990
2020-05-10