Figurin Tyra Lundgren Rörstrand

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TYRA LUNDGREN, figurin, Rörstrand omkring 1930, fajans, i form av sittande kvinnofigur med draperi, handmålad polykrom dekor, signerad Rörstrand TL IC (målad av dekormålare Ilse Claesson

Lagad hand, krackelyr, några obetydliga glasyrnagg

760990

2020-05-10