Kandelabrar/ljusstakar 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, 1 par, Louis-Philippe, för två ljus vardera, brännförgylld och mörkpatinerad brons, dekor av växtornamentik mot pikerad botten, räfflade pelare, avtagbara kandelaberarmar med dekor av flammande fackla, droppskålar, bladhölstrade ljuspipor,
lösa manschetter, höjd inklusive kandelaberarmar 37 cm

Bruksslitage, fotplattor med bucklor, ett par manschetter kompletterade

761040

2020-04-18