Taburett gustaviansk

Taburett gustaviansk
Taburett gustaviansk
Taburett gustaviansk
Taburett gustaviansk
Taburett gustaviansk
Taburett gustaviansk

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TABURETT, gustaviansk, sent 1700-tal, vitmålad, skuren dekor av löpande hund, fjällskärningar och kannelerade ben, textilklädd broderar sits, längd 43 cm, bredd 36 cm, höjd 45 cm.

Slitage, senare målning samt klädsel, renoverad samt kompletterad., maskstungen, färgbortfall.

761082

2020-04-20