Tapio Wirkkala vas och skålfat, Iittala

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas och skålfat, Iittala 1950-tal, skålfatet med graverad dekor av linjer påminnande om bladnerver, signerat T. WIRKKALA IITTALA, vasen med underfång i opalvitt, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA, skålfatets höjd 4 och längd 14 cm, vasens höjd 12,5 cm

Smärre repor

761172

2020-05-10