Bokväsen, typografi m. m., 71 vol.

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

BOKVÄSEN, TYPOGRAFI M. M. (71). Parti böcker och tidskrifter. ZACHRISSON, BROIR (red.). Grafiska yrken. I två delar. I-II. Stockholm, Bokförlaget Natur och Kultur, 1956.
Stor 8:o. 275 x 200 mm. XVI, 648, XII, 649-1255 s. Originalklotband. Eva Billows stämplar. 2 volymer.

JACOBSEN, GRETE m. fl. (red.). De libris. Bibliofile breve til Ejnar Munksgaard paa 50-aarsdagen 28. februar. Köbenhavn, 1940.
8:o. 205 x 145 mm. 233, (1 blank, 1) s. Planscher och facsimiler. Häftad, oskuren och delvis ouppskuren. Smutstitelbladet missfärgat av bilagt tidningsurklipp.Tryckt i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 244.

Bogvennen. Meddelelser fra Forening for Boghaandvaerk. 37 nummer, 1937-1975 (stora luckor).

Bogvennen. Aarbog for bogkunst og boghistoria udgivet af Forening for Boghaandvaerk. 32 årgångar 1913-1990 (stora luckor).

Inalles 71 volymer, bundna och häftade. Ej kollationerade. Defekter kan förekomma.

Kuntoraportti

Se text!

761400

Päivämäärä:

2020-04-27