Albert Krüger
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALBERT KRÜGER (1885-1965), Sydlänskt motiv, olja på duk, signerad och daterad 1921, 50x58 cm.
Albert Krügers tidiga bilder är eftersökta på auktionsmarknaden. Han var en naivist som tog starkt intryck av modernismen.
Krackelyrer och smärre färgbortfall i nedre kant.
761862
2020-04-14