Albert Krüger

Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger
Albert Krüger

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALBERT KRÜGER (1885-1965), Sydlänskt motiv, olja på duk, signerad och daterad 1921, 50x58 cm.

Albert Krügers tidiga bilder är eftersökta på auktionsmarknaden. Han var en naivist som tog starkt intryck av modernismen.

Krackelyrer och smärre färgbortfall i nedre kant.

761862

2020-04-14