Skyphos

Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos
Skyphos

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKYPHOS, hellenistisk, ca 300-100 f Kr, lergods med enklare geometrisk dekor, höjd ca 8,5, största vidd 17 cm

Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren

Jordfynd

762057

2020-04-17