Skål Cypern

Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern
Skål Cypern

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, Cyprisk bronsålder, ca 2000-1500 f Kr, lergods, höjd ca 8, största vidd 17,5 cm

Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren

Jordfynd, stort nagg

762058

2020-04-17