Stekfat, flintgods, England
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, (4 dlr), 1800-tal, England, ur serien "Falconer", flintgods bestående av 3 stekfat samt 1 karott m. lock, dekor av jaktmotiv och blommor under olika årstider, största fatets mått ca 50 x 40 cm,
åldersrelaterat slitage, krackelering, smärre repor och märken, mikronagg kan förekomma
762134
2020-04-18