Axel Wallert, Motiv från Stockholm

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

AXEL WALLERT (1890-1962): Motiv från Strandvägen mot Blasieholmen, Stockholm, signerad och daterad Axel Wallert 38, olja på pannå, 46x38 cm.

Med impressionistens penselföring har Axel Wallert fångat stämningen en av dessa härliga sommardagar på året när Stockholm kanske kommer mest till sin rätt.

Axel Wallert som studerade vid Konstakademien var inte bara en skicklig porträttmålare som fick uppdrag av dåvarande kungen Gustav VI Adolf utan han behärskade även landskapsmåleriet till fullo. Han återgav Stockholms skönhet mästerligt.

762167

2020-05-10