Gottfrid Kallstenius, Skogslandskap
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Skogslandskap, signerad G Kallstenius, olja på duk, 66x54,5 cm. På baksidan fragmentarisk utställningetikett.
Målningen visar kompositionsmässigt likhet med tre litografier av John Bauer (1882-1918), två ur serien "Troll" från 1915 (nr. 1 och 10), samt den odaterade "Troll"
762170
2020-05-10