Gottfrid Kallstenius, Skogslandskap

Klubbat för:

7 400 SEK

5 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Skogslandskap, signerad G Kallstenius, olja på duk, 66x54,5 cm. På baksidan fragmentarisk utställningetikett.

Målningen visar kompositionsmässigt likhet med tre litografier av John Bauer (1882-1918), två ur serien "Troll" från 1915 (nr. 1 och 10), samt den odaterade "Troll"

762170

2020-05-10