Golvur 1700-tal

Golvur 1700-tal
Golvur 1700-tal

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GOLVUR, stockholmsarbete i transition, emaljerad urtavla märkt Nils Berg Stockholm (urmakare i Stockholm 1751-1794), arabiska och romerska siffror, fodralet med träskuren dekor och pastellage, förgylld och bemålad med sandstruktur, huven med flammande urna, lager- och fruktfestong, dekor av äggstav, helslag och två klockor, medföljer pendel och två lod, höjd 240 cm

Ställvisa dekorskador och kompletteringar, urtavlan med kantskada, mindre glas med sprickor, nycklar saknas

762440

2020-05-10