Bruno Mathsson fåtölj Karin hög med fotpall

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BRUNO MATHSSON (1907-1988), fåtölj och fotpall, "Karin hög", Dux, 1970-tal, stomme av förkromat stålrör på hjultrissor, knapphäftade plymåer med klädsel i senare terrakotta klädd bomullstextil, höjd ca 90 (stommens höjd ca 76) cm, sitthöjd ca 35 cm, pallens höjd 33, 65x65 cm

Bruksslitage, senare textil

762740

2020-04-20