Matsalsmöblemang Nordiska Kompaniet

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

MATSALSMÖBLEMANG, 15 dlr, nybarock, mahogny, modell "Norsborg", tillverkad vid NK-verkstäder i Nyköping för Baltiska utställningen i Malmö 1914, brickmärkta, dekorlister med vindruvor och blad, bestående av: skåp, sideboard, matbord med 6 illäggsskivor, 10 stolar samt 1 par karmstolar, skåp höjd ca 260, 212x80 cm, matbord ca 200x150, totalt ca 560 cm, sideboard ca 125, 156x58 cm

Proveniens: Vice konsuln Walter Cewers Landskrona

Märken, repor. slitage, vissa stolar med trasig fjädring/stoppning, fläckar

762854

2020-04-20