Erling Viksjö Conglo soffbord
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ERLING VIKSJØ, soffbord, Conglo Design 1970-tal, skiva med infällda stenar i betong, stomme i dalbergia latifolia, höjd 49,5, 80,5x140,5 cm
HISTORIK:
Bordsmodellen "Conglo" blev designat av arkitekt Erling Viksjö i Norge.
Under senare delen av 1950-talet och första hälften av 1960-talet experimenterade Viksjö och konstnärarna Carl Nesjar och Odd Tandberg med konglomerattekniken i förhållande till arkitektoniska dekorationsarbeten, inklusive Hydroparken och regeringskvarteret i Oslo.
"Conglo"-bordet bör därför ses i denna sammanhang.
Bordet producerades av
A/S Conglo Designs i Rekkevik nära Larvik i Norge från den sista delen av 1960-talet.
Bordet marknadsfördes av Bruksbo, och finns i deras kataloger i slutet av 1960-talet.
762959
2020-05-10