Erling Viksjö Conglo soffbord

Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord
Erling Viksjö Conglo soffbord

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ERLING VIKSJØ, soffbord, Conglo Design 1970-tal, skiva med infällda stenar i betong, stomme i dalbergia latifolia, höjd 49,5, 80,5x140,5 cm

HISTORIK:
Bordsmodellen "Conglo" blev designat av arkitekt Erling Viksjö i Norge.
Under senare delen av 1950-talet och första hälften av 1960-talet experimenterade Viksjö och konstnärarna Carl Nesjar och Odd Tandberg med konglomerattekniken i förhållande till arkitektoniska dekorationsarbeten, inklusive Hydroparken och regeringskvarteret i Oslo.
"Conglo"-bordet bör därför ses i denna sammanhang.
Bordet producerades av
A/S Conglo Designs i Rekkevik nära Larvik i Norge från den sista delen av 1960-talet.
Bordet marknadsfördes av Bruksbo, och finns i deras kataloger i slutet av 1960-talet.

762959

2020-05-10