Memorabilia Bostik Helsingborg
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BOSTIK, Memorabilia: broschyrer, produktkataloger från 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, figurin "Boston" i porslin bing & gröndahl nr 2330, album, emaljskylt " Kv Boston Blacking" ca 42x8 cm, emaljerad slipsnål i delvis förgyllt silver längd ca 4 cm
Bostik är en av världens största tillverkare av lim, spackel och tätningmedel och ingår i den världsomfattande kemikoncernen TOTAL SA
Bostik etablerades i Helsingborg redan 1911, Fabriken på Tågaborg i Helsingborg var aktiv ända fram till början på 1950-talet då verksamheten flyttades till nuvarande plats i Raus Plantering vid nuvarande Sydhamnen i södra Helsingborg, På den attraktiva tomten finnes numera bostadshus, Bostik i Helsingborg är det nordiska huvudkontoret med dotterbolag i Danmark, Norge, Finland samt Baltikum
Källa: http://museum.helsingborg.se/
763064
2020-04-20