knivar 2 st

knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st
knivar 2 st

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KNIVAR, 2 st, bståenda av: 1 samekniv, halvhorn, osignerad samtskaft samt slida i graverat renhorn i sydsamisk stil, blad i stål, 1 kniv, skaft samt slida i björk samt masur, pommel i renhorn, blad i stål av Brusletto, signerad vid slida RG samt daterad 96, möjligen Roland Gustavsson, längd ca längd ca 16,5 samt 19 cm

senare lackerad samekniv

763134

2020-04-21