Staffordshire servis

Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis
Staffordshire servis

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STAFFORDSHIRE, (43+13), 43 delar av servisen "Country Style" samt 13 delar "The English Scene", England, 1900-talets första hälft, flintgods, "Country style" bestående av: 5 mattallrikar (26), 1 mattallrik (23), 8 förrättstallrikar (20), 5 assietter (17,5) varav två i röd samt två i grön färg, 8 djupa tallrikar (23), 2 djupa tallrikar (17), 2 djupa tallrikar (16), 3 kaffekoppar med fat i blått samt 5 kaffekoppar med fat i grönt, 4 äggkoppar, resp "The English scene" bestående av: 8 assietter (17 cm), 2 kaffekoppar med fat samt 3 tekoppar med fat

Bruksslitage, smärre missfärgningar förekommer, 2 äggkoppar med spricka, mikronagg kan förekomma

763174

2020-04-21