Spegel Jonas Frisk empire Stockholm

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), signerad J Frisk samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, förgylld, spegelns krön med dekor av fiskar mot pärgrå fond, nederdel med stiliserande kvinnoransikten, höjd 163x83 cm

Åldersrelaterat slitage, krön med lagningar samt sprickor, senare spegelglasm ställvist mindre förlust av pastelage, samt delvis senare bronserade partier

763758

2020-04-23