Sakral skulptur, barock

Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock
Sakral skulptur, barock

Klubbat för:

17 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SAKRAL SKULPTUR (1600-talets slut/1700-talets början): barock, krederad, bemålad samt förgylld, lövträ, träskuren, höjd 74 cm.

Nordeuropa, troligtvis Sverige. Under barocken verkade ett relativt stort antal bildhuggare i Sverige, däribland Burchart Precht, Jost Schütz, Hans Daniel Kortz och Hans Jerling. De förskönade både slott och kyrkor med sin plastiska konst. Den aktuella skulpturen torde höra från en kyrklig inredning. Den kan ha ingått i en altaruppsats, predikstol eller ett påkostat epitafium. Stilistiskt visar den likhet med verk av Hans Daniel Kortz . Han studerade bildhuggeri för Burchard Precht och valde att ge sig ut på gesällvandring i Sverige 1695. Han fick burskap i Stockholm 1702 och etablerade samtidigt en egen verkstad i staden. Bland hans styrkta arbeten märks statyparet "Försiktigheten och Hoppet" i Storkyrkan, högaltaret i Sala kyrka samt altarprydnader, predikstol och en orgelfasad i Salsta slottskapell.

lagningar, skador, saknade attribut

763781

2020-05-10