Albrecht Dürer, grafik (3)
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALBRECHT DÜRER, The Great Passion, omkr 1497-1500, Christ carrying the Cross och The Entombment, träsnitt, 39x28,7 cm, senare avdrag med gotiskt P vattenmärke (1800-tal) + The last supper, kopia efter (3)
LITTERATUR: Bartsch 10, 13, Meder 119, 123
gulnade, missfärgningar, svag svärta på ena bladet, slitage.
763875
2020-05-10