Albrecht Dürer, grafik (3)

Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)
Albrecht Dürer, grafik (3)

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ALBRECHT DÜRER, The Great Passion, omkr 1497-1500, Christ carrying the Cross och The Entombment, träsnitt, 39x28,7 cm, senare avdrag med gotiskt P vattenmärke (1800-tal) + The last supper, kopia efter (3)

LITTERATUR: Bartsch 10, 13, Meder 119, 123

gulnade, missfärgningar, svag svärta på ena bladet, slitage.

763875

2020-05-10