J-F Janinet akvatint

J-F Janinet akvatint
J-F Janinet akvatint
J-F Janinet akvatint
J-F Janinet akvatint

Klubbat för:

800 SEK

2 000 SEK

JEAN FRANCOIS JANINET (1752-1814) efter JEAN PIERRE LOUIS LAURENT HOÜEL (1735-1813): Italienskt landskap med oxförare vid en kust med strandat skepp vid ett hus, akvatint på lumppapper uppklistrad, signerad och daterad F Janinet sculp 1779 och J Hoüet f, bildmått 317x442, bladmått 338x463 mm

Historik:

Hoüel vistades i Italien 1776-1779 och besökte Sicilien, Lipari och Malta. Vid sin återkomst publicerade han reseskildringar illustrerade med akvatinter av bl.a. Janinet. Hoüel´s huvudsakliga intresse var att återge lokal topografi.

Janinet var huvudföreträdaren för det franska färgkopparsticket. I sina porträtt, bland annat av Marie-Antoinette samt i sina galanta scener. Bl.a. efter målningar av Niklas Lafrensen kombinerade Janinet akvatint med crayon varvid han framställde olika plåtar för olika färger.

Ytfläckar, fuktfläck, mindre marginalrevor

763894

2020-04-22