Klädhängare fartygsinredning
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, 1900-talets början, jugend, mässing, ursprungligen från tågfärjan "Konung Gustav V", allmänt kallad "Kungen" (1909-1968), vilken trafikerade Trelleborg-Sassnitz, ca 22, 78x26 cm
PROVENIENS: Klädhängarens tidigare ägare arbetade som styrman på fartyget
763928
2020-04-26