Einar Jolin, Motiv från Marstrand, akvarell, 1942
Klubbat för:
96 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976): Motiv från Marstrand, signerad och daterad Einar Jolin Marstrand 1942, akvarell på papper, 38,5x55,5 cm
Proveniens
Stockholms Stads kvalitetsauktion, 1965
Motivet föreställer fyren, som i folkmun kallas Lyktan, på Koön vid Marstrand. Precis intill ligger fyrhuset.
764059
2020-05-10