Einar Jolin, Snäckgärdsbaden, akvarell
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976): Stranden, Snäckgärdsbaden, Gotland, signerad och daterad Einar Jolin aug 1932, akvarell på papper, 35,5x50,5 cm.
Snäckgärdsbaden är en bad- och semesteranläggning några kilometer norr om Visby på Gotland. Badplatsen etablerades kring 1910 då ett kallbadhus uppfördes vid den långgrunda sandstranden.
Efter första världskriget byggdes anläggningen ut och moderniserades. Det nya modernistiska hotellet stod klart 1930, med cocktailbar och inrett med textilier från Gotlands hemslöjd. På den upprustade stranden stod nybyggda strandhytter.
764077
2020-05-10