Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOJANER samt SKÅLAR, 4 dlr, Kina, 1700-tal, dekor i underglasyrblått, lock saknas, skålarnas höjd ca 6,5 diameter 12, höjd på bojanerna ca 10 samt 14 cm
Åldersrelaterat slitage, saknas lock till bojaner, den mindre med avslag vid mynning, en av skålarna med nagg vid kant
764100
2020-04-24