Bojaner Skålar Kina 1700.tal

Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Bojaner Skålar Kina 1700.tal
Bojaner Skålar Kina 1700.tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BOJANER samt SKÅLAR, 4 dlr, Kina, 1700-tal, dekor i underglasyrblått, lock saknas, skålarnas höjd ca 6,5 diameter 12, höjd på bojanerna ca 10 samt 14 cm

Åldersrelaterat slitage, saknas lock till bojaner, den mindre med avslag vid mynning, en av skålarna med nagg vid kant

764100

2020-04-24