Skulptur Afrika
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKULPTUR, Mumuye, Nigeria, 1900-tal, skuren i trä samt kalkad, monterad på senare sockel i svartmålat trä (stämplad i botten), höjd (med sockel) ca 62 cm
Proveniens: Magne Austad och efter det Christa´s Fine tribal Art Gallery Köpenhamn
Slitage, bortfall av ytbehandling, torrspricka
764345
2020-04-25