Skulptur Songye Kongo

Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo
Skulptur Songye Kongo

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

3 500 SEK

SKULPTUR Songye, Kongo, 1900-talets första hälft, skuren i trä med rester av svärta, samt horn, kopparring, tråd och fjädrar, höjd ca 42 cm

Proveniens: Inköpt på De Zwaan Auctions, Amsterdam, 2018

Torrsprickor, slitage

764351

2020-04-25