CHARLOTTE WAHLSTRÖM: Kustvy från Kullahalvön

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Kustvy från Kullahalvön - Arild, signerad, olja på duk, 100x75 cm

Friluftsmåleriet fick sitt stora genombrott under andra hälften av 1800-talet. Med början i Frankrike övergav konstnärerna ateljémåleriet för att istället måla ute i det fria och ljuset och dess skiftningar blev det centrala i skildringarna.

Till Kullahalvön kom friluftsmålare tidigt och man kan säga att Arild var en av de platser där friluftsmåleriet startade i Sverige. Här fanns allt vad man kunde önska i form av motiv, från idyll till elementens raseri under en oändlig himmel med ett förunderligt ljus.

Charlotte Wahlström var en av de första kvinniliga konstnärerna som kom till Kullahalvön för att måla och hon återkom vid ett flertal tillfällen. Utsikt över Bjärehalvön är utförd på Kullahalvön.

Charlotte Wahlström konstnärliga utbildning började i Stockholm på Slöjdskolan och senare studerade hon vid Konstakademien i Stockholm 1878-1883. Hon riktade tidigt in sig på att måla landskap till skillnad från de flesta av hennes kvinnliga kollegor som målade företrädesvis porträtt, genrebilder, stilleben och interiörer. Hon var mycket begåvad och erhöll kunglig medalj i landskapsmålning 1883 och tilldelades senare en bronsmedalj vid Världsutställningen i St Louis 1904 i USA.

" Hon har lefvat i naturen, med naturen" skrev Alice Nordin i Idun 1911 angående Charlotte Wahlströms konstnärskap.

Charlotte Wahlström finns bland annat representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs konstmuseum och Malmö konstmuseum.

764761

2020-05-10