Slaglåspistol
Klubbat för:
15 000 SEK
8 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, brittisk, 1800-talets mitt, dubbelpipig bockmodell, signerad Sam & C Smith London för Samuel & Charles Smith, räfflade pipor, kaliber ca 18,5 mm, med proof-marks, laddstock i hank, bälthake, nätskuren kolv med tumplåt i silver med släktvapen med motto Nec Temere, Nec Timide, troligen Bainbrigge of Lockington Hall and Woodseat Hall, längd ca 30 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Bortfall på kolv
764878
2020-05-24