Tillbaka till katalog

IKEA soffa

IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa
IKEA soffa

Klubbat för:

16 500 SEK

Estimate

8 000 SEK

Description

IKEA, "Svensksund", trågsoffa, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, lösa plymåer, blårutig klädsel, brännmärkt, höjd ca 82, 210x62, sitthöjd ca 45 cm


HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Condition

Klädsel med fläckar, bruksslitage

Auktionsnummer:

764907

Date:

2020-04-27